Büyük güne adım adım yaklaşırken düğün günü planlama sürecinin en önemli detaylarından birine geldin. Sırada gelin saçı ve gelin makyajını yapacak güzellik uzmanını bulmak var. Profesyonel ellerden çıkmış gelin saçı ve makyajı gelinliğinden sonra güzelliğini tamamlayacak en önemli detay bunu unutma. En iyi şekilde görünmek isteyeceğin günde, hele ki onlarca fotoğraf ve videolarla arşivlenecek bu unutulmaz hatıralara yıllar sonra da baktıkça kusursuzluğunun gözlerini kamaştırmasını istiyorsan önerilerimize kulak vermeni tavsiye ederiz.

Bazı gelinler, büyük gün sabahında kendi gelin saçı ve makyajını kendileri yapmayı tercih ederken, birçoğu da profesyonel yardım almayı tercih ediyor. Belki aklında belirlediğin bir kaç model var belki de tamamen kendini güzellik uzmanının ellerine bırakacaksın. Her iki durumda da dikkat etmen gereken önemli noktalar var. Henüz bir kuaför ya da makyaj artisti ile anlaşmadıysan ve doğru güzellik uzmanlarını nerede bulacağından emin değilsen, süreci kolaylaştırmak ve seçtiğin kişinin hayalindeki düğünü gerçeğe dönüştürmesini sağlamak için aşağıda senin için maddelediğimiz 7 adımda düğün öncesi güzellik uzmanını bulmaya yarayacak bu ipuçlarını dikkatle okumanı öneriyoruz.

Kaynak: Photo by Perez Photography / Inside Weddings

1- AraştırmanıYap

Arkadaşların ve akrabalarına hizmetlerinden memnun kaldıkları güzellik uzmanları var mı öncelikle bunu sorarak yakın çevrenden araştırmaya başlamanı öneririz. Yaşadığın şehirde, bölgede dikkatini çeken güzellik salonlarını dolaş. İnsanlarla tanışmak,  portföylerini görmek, salon, güzellik uzmanı ve ekibi hakkında genel bir fikir sahibi olmak önemli. Ek olarak, sosyal medya da deneyimli ve gelecek vaat eden sanatçılar / stilistler için bir platform haline geldi. Bu platformlar, en güncel stilleri görebilmen için zengin de bir kaynak oluşturuyor. Yalnız aklından çıkarmaman gereken önemli bir nokta var: Dijital platformda görüntülenen bir çok fotoğraf pek çok filtreyle yayınlanıyor. Aklına yatan güzellik uzmanlarını belirlerken bu fotoğraf hilelerine dikkat etmelisin. Diğer yandan, hizmet almayı planladığın uzman stüdyosu dışında hizmet veriyor mu bu da önemli. Kendi evinin veya otel odanın konforunda hizmet alabiliyor olman stressiz bir hazırlık aşaması geçirmen adına  tercih nedenin olabilir. Tabi bunu belirlerken fiyata dahil mi yoksa ekstra ücretlendirilecek bir hizmet mi diye de bütçende plansız bir açık vermemek adına sormanda fayda var.

2. Düğününün Temasını Düşün

Seçtiğin ya da saç tasarım uzmanınla belirleyeceğin gelin saçı ve gelin makyajı modelin, düğün temanla uygun mu bunu düşünmelisin. Açık hava düğünü planlıyor ve saçında doğal, serbest parmak dalgaları ile kendini hayal ediyorsan, büyük ihtimalle kuaför salonundan çıkmış görüntüsü veren ve tecrübesi olmayan kişilerden memnun kalmayacaksın. Belki de bir akşam davetiyle bir otelin şık bir balo salonunda planlıyorsun düğününü. Hayalindeki konsepti tamamlayacak keskin bir göz makyajı istiyorsan, sanatçının bu tür makyaj uygulamalarını uygulayabileceğinden emin olman gerekir. Onlara düğün temandan detaylar vererek ilham almalarını sağlamak amacıyla ne istediğinin fotoğraflarını da göstermen iyi bir fikir olur. Her konuda açık olmalı, fikirlerini detaylarıyla belirtmelisin. Hangi modeli ve renkleri asla istemediğini ve nelerden hoşlandığını bilmesi stilistinin işini kolaylaştırdığı gibi seni de içine sinen bir sonuca ulaştıracaktır. Bu detayların yanında gelinliğinin modeli, vücut ölçülerin, müstakbel eşinin dahi vücut/boy ölçüleri modele karar vermende etkili olacaktır.

3. Yorumlara Bak

Güzellik uzmanının her ne kadar dışarıdan gözlemlerinle güzel bir iş çıkardığını düşünsen de henüz hizmet almadığın için nasıl bir tutum ve iş ahlakına sahip olduğunu bilemezsin. Bu noktada yardımına koşacak en önemli unsur, bu uzmanla çalışmış diğer gelinlerin yorum ve düşünceleri. İmkanın varsa çalışmaya karar vermek üzere olduğun uzmanlar hakkında internette kısa bir araştırma yap. Hatta ilgili sanatçı / stilisti kullanan diğer gerçek gelinlerle samimi bir şekilde konuşmak isteyebilirsin. Özel gününün sabahında, çokça şikayet alan veya profesyonel olmayan biriyle saatlerce çalışmak istemezsin. Mükemmel bir deneyim yaşayacağın umuduyla memnun müşteri veya yüksek puan alan birini bulmak için elinden gelenin en iyisini yapmalısın.

4. Hizmet Paketi Kapsamını Öğren

Güzellik uzmanının ve ekibinin saç tasarımı yanında o gün ihtiyacın olacak diğer hizmetleri de verip veremeyeceğini öğrenmelisin. Güzellik uzmanının ekibinde profesyonel makyaj artistinin olması da gerekiyor. Ya da anlaşmalı olarak dışarıdan bir profesyonel makyaj artisti getirip aynı anda hizmet almanı sağlayabilmeli. Biraz gevşemeni ve rahatlamanı sağlamak adına el ve ayak masajı da yaptırabilirsin. Manikür ve pedikür hizmetini de aynı ekipten alabilecek misin öğrenmelisin. Gelinin yakın arkadaşlarının alacağı hizmetler bu pakete dahil mi yoksa ekstra ücret ödeyecek misin bilmelisin. Önemli noktalardan bir diğeri ise düğün öncesi saç ve makyaj provası yaptırman gerekiyor. Sürpriz sonuçlara mahkum olmamak için bunu yapman önemli. Güzellik uzmanından prova aşamalarını da pakete dahil etmesini isteyebilirsin.

5. Harcayacağın Zamanı Planla

Planlamanı yaparken dikkat etmen gereken detaylardan biri de zamanlama. Prova yapacaksan eğer düğün gününde güzellik merkezinde harcayacağın zamanı aşağı yukarı tespit edebilirsin. Olası aksaklıkları da göz önünde bulundurarak en az 30dk da opsiyon sağlamalısın. Güzellik merkezinden sonra fotoğraf çekimin olacağı için zamanı iyi kullanmalısın. İşinde ehil sanatçılarla çalışıyorsan zaten buna dikkat ediyor olacaklar. Kendi düğününe geç kalıyor olmak… Merak etme ! Her detayı en ince ayrıntısına kadar düşündün ve planladın. Herşey kontrolün altında! Strese gerek yok; rahatla ve hazırlığının tadını çıkar 🙂